Kinesiology Taping jest to koncepcja pracy z pacjentami z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu polegająca na ocenie screeningowej i terapii wykorzystującej elastyczny plaster kinesiology tape/k-active tape.

Metoda ta pod nazwą kinesiotaping rozwinęła się w latach 70-tych ubiegłego wieku dzięki doktorowi Kenzo Kase, japońskiemu chiropraktykowi, który założenia metody oparł o zasady kinesiologii. W porozumieniu z japońską firmą Nitto Denko, został wyprodukowany oryginalny plaster pod nazwą Kinesio Tex (aktualnie jest on produkowany przez Nitto Denko pod inną nazwą – Kinesiology Tape /K-Active Tape).

Plaster o specjalnej strukturze i właściwościach, które cechują się znaczną elastycznością nawet do 140%, dzięki czemu ich zastosowanie nie ogranicza żadnych ruchów. Grubością i ciężarem plaster  jest podobny do skóry, a jego rozciąganie odbywa się tylko w wymiarze podłużnym. Jest hipoalergiczny i nie podrażnia skóry, nie zawiera bowiem żadnych leków ani też lateksu. Jest odporny na działanie wody, a ponadto dobrze absorbuje wilgoć. Idealnie sprawdza się jako środek terapeutyczny podczas codziennej aktywności a także w trakcie wysiłku fizycznego czy też uprawiania sportu. Plastry te można pozostawić na skórze nawet do 7 dni.

Techniki kinesiology tapingu znalazły zastosowanie rehabilitacji przeciwbólowej oraz ortopedycznej. Także w rehabilitacji sportowej, neurologicznej, onkologicznej, ginekologicznej, pediatrycznej oraz pooperacyjnej. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk. Ponadto usprawnia krążenie krwi i limfy. Przyspiesza procesy gojenia i korzystnie wpływa na uelastycznianie blizn i zrostów. Stabilizuje stawy i redukuje zmęczenie mięśni. Znajduje ponadto zastosowanie w korekcji ułożenia powięzi i skóry. Zwiększa zakres ruchu jednocześnie zmniejszając napięcie mięśni. Do tego korzystnie wpływa na poprawę funkcjonowania mięśni zbyt mocno rozciągniętych. Kinesiology Taping bezpośrednio oddziaływuje na skórę, powięź, układ limfatyczny oraz mięśnie i stawy

Efekt terapeutyczny jaki się uzyskuje, uzależniony jest od techniki docięcia plastra, sposobu jego aplikacji czyli naklejenia a także stopnia rozciągnięcia.

Kinesiology Taping to przede wszystkim oddziaływanie sensoryczne. Aplikacje kinesiology tapingu pozwalają na zachowanie pełnego zakresu ruchu, świadomą normalizację napięcia mięśniowego, aktywowanie mięśni uszkodzonych, zmniejszają ból i nienaturalne odczucia skóry, likwidują zastoje i obrzęki limfatyczne oraz korygują niewłaściwe pozycje powierzchni stawowych, korygują ułożenia powięzi i skóry oraz poprawiają mikrokrążenie.

Aplikacje plastrem kinesiology tape/k-active tape wykonywane są po uprzedniej ocenie zaburzeń mięśniowo-powięziowych, co daje pewność skuteczności stosowanej aplikacji i natychmiastowy efekt w postaci zmniejszenia bólu lub zwiększenia zakresu ruchu.

  • Kontakt

    Strzyżów     790 60 80 80

    Niebylec     787 64 60 35

     

    kontakt@gabinetsanare.pl

  • Kontakt z nami