Igłoterapia sucha ( Dry Needling ) punktów spustowych staje się coraz bardziej popularnym narzędziem pracy fizjoterapeutów na całym świecie. W rękach wykształconego specjalisty jest narzędziem skutecznym i bezpiecznym. Dry Needling jest wyjątkowym narzędziem terapeutycznym, gdyż stanowi wyjątkową formę stymulacji tkanek, której nie udaje się osiągnąć manualnie czy ćwiczeniami. Igłoterapia sucha tak jak każda inna forma terapeutyczna – nie rozwiąże każdego problemu. Sztuką nie jest samo nakłuwanie, a wiedza i umiejętności „co”, „kiedy”, „dlaczego” i „jak” nakłuć.
Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe (MTrP) są jedną z najczęściej spotykanych dysfunkcji narządu ruchu. Powodowany przez ich aktywność ból uniemożliwia normalnie funkcjonowanie, lecz także spowalnia lub uniemożliwia progresję procesu terapeutycznego. MTrP wywołują uwrażliwienie układu nerwowego powodując chronifikację dysfunkcji, gdzie często nawet prawidłowo prowadzona terapia nie może przerwać błędnego koła dysfunkcji MTrP. Igłoterapia sucha jest obecnie najskuteczniejszą formą redukcji uwrażliwienia układu nerwowego w przypadku MTrP.

Należy zaznaczyć, iż DN jest formą stymulacji struktur nerwowych, mięśniowych i łącznotkankowych, pozostających w ścisłej relacji strukturalnej i funkcjonalnej z MTrP, a jej celem jest wywoływanie efektów i reakcji biomechanicznych, biochemicznych i naczyniowych poprzez czysto mechaniczną stymulację bez podawania jakichkolwiek środków farmakologicznych.

Należy zaznaczyć, iż DN nie jest formą akupunktury – obie formy terapii różnią się fundamentalnie podstawami metodycznymi, a jedyną wspólną cechą jest wykorzystanie tego samego narzędzia którym jest igła.

  • Kontakt

    Strzyżów     790 60 80 80

    Niebylec     787 64 60 35

     

    kontakt@gabinetsanare.pl

  • Kontakt z nami